Lekce 5 - Jak porazit prokrastinaci

Chci začít, ale nezačínám. Čím více odkládám, tím více se cítím provinile. Na konci každého promarněného dne je mi hůř. Zítra začnu, slibuji. Nebo ne?

Přepadají vás tyto pocity? Nikdo úspěšný z nebe nespadl. Každý nějak začínal. Následujte těchto 6 kroků, které pomáhají prokrastinaci postupně odstranit.

1. krok: PROVEĎ HLOUBKOVOU ANALÝZU

Upřímně položte sami sobě otázku: ''Proč odkládám?'' ''A co všechno vlastně?'' Pravděpodobně zjistíte, že odkládáte nejen ty úkoly, kterých se bojíte, ale paradoxně i činnosti, které máte rádi, a od kterých očekáváte pozitivní změnu.

Odkládání je jen blok v hlavě. Pocit, že byste mohli selhat, a tak raději neuděláte nic.

ÚKOL: Všechny své obavy ze selhání si zapište. A pak papír spalte se slovy odpouštím si, děkuji.

2. krok: VIZUALIZUJ SI KONEČNÝ VÝSLEDEK

Jak se budete cítit, až váš pejsek bude poslušný a zbavíte se všech problémů s chováním, které teď u něho řešíte? Jak vám bude, až půjdete na společnou procházku úplně v klidu a v pohodě? Jak se budete cítit, až váš pejsek přiběhne na první zavolání a bude se na vás smát od ucha k uchu? Jakou vůni cítíte, je teplo nebo zima? S kým tuto situaci zažíváte?

Zavřete na chvíli oči a představte si to. Přehrajte si v hlavě tuto představu a pevně si ji v mysli uchovejte a co nejčastěji také představujte. Nakonec tomu sami uvěříte a budete mít pocit, že už je to vaše realita.

ÚKOL: Pohodlně se usaďte nebo si lehněte, zavřete oči a vizualizujte si v hlavě jak je váš pejsek poslušný a hodný.

3. krok: SNĚZTE SLONA

''Měl jsem jasnou představu toho, co chci vytvořit. Viděl jsem to před očima. Byl to však paradoxní pocit. Ta příliš velká idea mě spíše děsila, než ponoukala. Víte, mít příliš velký cíl je někdy demotivující. Nevěříte, že to můžete zvládnout. Přesně tenhle pocit jsem měl já. Když ale velký úkol rozdělíte na malé úkoly, přestane vás strašit a poprvé připustíte, že takto postupně se dá celé sousto zvládnout. 

Připadal jsem si jako spisovatel, polekaný z představy, že musí napsat velkou knihu. Twitter jsem tedy začal tvořit po etapách jako po jednotlivých kapitolách. Postupně to šlo. Po této zkušenosti se už nikdy nezabývám domněnkou, kolik příštích let mi nějaký nový projekt vezme, než bude životaschopným.

Zaměřuji se na jeden zvládnutelný krok každý den. Když se člověk po roce ohlédne, je pyšný, jak dlouhou cestu dokázal ujít.''

- Jack Dorsey, spoluzakladatel Twitteru

ÚKOL: Každý týden vybrat a pracovat jen na jednom důležitém úkolu.

Vzpomenete si teď na lekci 1? Pokud si text nevybavujete přesně, vraťte se k této lekci.

4. krok: TO NEJTĚŽŠÍ HNED

K čemu vůbec plánuješ? Roztrhej svůj plán! Přece víš, co je dnes nejdůležitější. Udělej to hned, jako první povinnost po probuzení. Nemusíš si pak nic pamatovat. Neodkládejte svůj nejdůležitější úkol dne ani na odpoledne. Když to provedete hned, můžete si - v nadsázce řečeno - užívat zbytku dne, protože to hlavní už máte.

Výrazně se vám zlepší produktivita. A stačí jen největší balvan, který vás tíží, odvalit hned.

ÚKOL: Na nejtěžších věcech, úkolech pracujte hned ráno - udělejte je jako první činnost dne. 

5. krok: ZAPNI ČASOVAČ

Časovač je klíčový z psychologického hlediska, protože každá práce trvá tak dlouho, kolik je na ni času. Nemáme-li žádné omezení, každý úkol můžeme předělávat a vylepšovat, nic není dostatečně dokonalé. Pevný limit dává našemu úsilí pevný termín - neměnný konec. 

Potřebujeme jen, aby byl nastaven realisticky. Pak přestane existovat rozptylování, telefony, emaily. Zaměříme se čistě na výsledek, na nic jiného. To nám pomůže nejen zvládnout úkoly, které jsme odkládali, ale dokonce dříve, než bychom čekali.

ÚKOL: Podívejte se zde: https://jakserychlenaucit.cz/pomodoro-technika/.

6. krok: ODMĚŇ SE

Jakou odměnu chcete, když to zvládnete? Nebo jakou pokutu zaplatíte, když to nezvládnete? Na každého funguje něco jiného. Co konkrétně na vás? 

Když něco zvládnete, tak třeba cestujte, kupujte si nové věci, pusťte si film, na které jinak nemáte čas, uspořádejte párty pro přátele, dejte si horkou čokoládu s kupou sladké šlehačky...Na povaze odměny tolik nezáleží. Důležité je zvolit něco, co milujeme, po čem toužíme a pro co jsme ochotni něco obětovat. 

ÚKOL: Promyslete si tu nejlepší odměnu pro vás, už v následujícím týdnu ji budeme používat.

Soustřeď se na to podstatné

Tajemství toho, jak mít víc času, aby ses mohl soustředit na podstatné věci, spočívá v tom, mít tu odvahu opomíjet ty nepodstatné. Schopnost soustředit své fyzické a duševní síly neochvějně na jednu věc a nenechat svou pozornost ochabnout. 

Skvělí lídři mají jasnou představu svého cíle a přesně vědí, jaké kroky je třeba provést, aby ho dosáhli. Mají utříděny své priority a soustředí se na vysoce výnosné aktivity, které ústí v pokrok, který je nutný, aby se dostali tam, kam se dostat chtějí. Tajemstvím osobní efektivnosti je zaměřenost na cíl. Soustředěnost. 

Přejděte od zaneprázdněnosti k dosahování výsledků. Je třeba mít disciplínu a soustředit se na to, co je podstatné. Musíte se naučit zaostřit pozornost výhradně na své nejvyšší vůdcovské principy.

20 % vašich aktivit generuje 80 %  vaší produktivity. Zaměřte se na věci, které mají význam, na takové aktivity se svým psem, které za to stojí. Kouzlo této koncepce tkví v tom, že jakmile řeknete ano tomu, co má skutečný význam, říkáte jasné ne tomu, co je zbytečné. Automaticky tak zjednodušíte svůj způsob vedení a zefektivníte svůj život.

Nestačí říct, že máte plno práce. To mají mravenci taky. Otázka zní: Co vás tak zaměstnává? Lidé jsou z valné většiny spíše lovci mravenců než lovci slonů. Tráví svůj čas soustředěním se  na malichernosti, místo aby se zaměřili na ''velkou hru'', která je skutečně dovede k naplnění jejich cílů. Zkrátka nesoustředí se na to, co je podstatné. Druhým důvodem je to, že nevědí, kde začít. Mrhali svým časem tak dlouhou dobu, že nemají žádnou představu, jak věci znovu rozhýbat.

Je dobré mít nějaký systém. Efektivní postupy zaručují výsledky.  Musíte nejprve to podstatné ritualizovat. Jedinou cestou, jak přežít tu neuvěřitelnou záplavu možností, které se na nás valí, je mít svoji předem danou taktiku. Pokud ji máte, vytvořili jste si určitý rámec, který vám umožní volit si pouze ty možnosti, které vás přiblíží vašemu záměru. Tím pádem se stáváte pány svých rozhodnutí, a nikoli jejich sluhou. Plán vás zbavuje muk volby.

Chytří lidé si dokáží své aktivity předem naplánovat a svůj čas co nejúčelněji využít. Tak jak prožíváte svoje dny, tak prožíváte svůj život. Nikdy nezapomínejte na význam každého jednotlivého dne. Každý den je miniatura vašeho života. Záleží jem na vás, jakými činnostmi tento každičký den vyplníte.

Minulost je historií a budoucnost je pouhou chimérou. Zlatým klíčem k řízení času je dělat to, co jste si naplánovali, a to tehdy, kdy jste si to naplánovali. Výchozím bodem je SEBEDISCIPLÍNA. Sebedisciplína je DNA skvělého lídra. Je společným rysem těch nejlepších z nejlepších. Právě sebedisciplína vám pomůže překročit rámec pouhých znalostí. Důležité není to, co znáte. Úspěch přichází, jestliže na základě toho, co znáte, také jednáte.

Čím tvrdší jste sami k sobě, tím mírnější bude život k vám.

Zaměření se na to podstatné vyžaduje ohromnou sebekázeň a vnitřní jistotu. Musíte dělat to, o čem víte, že je správné. Úspěšný člověk je zvyklý dělat věci, které neúspěšní lidé dělají neradi. To nutně neznamená, že je dělají rádi. Jejich nechuť je ovšem podřízena pevnosti jejich záměru. Jakmile se zaměříte pouze a jedině na to podstatné, osvobodíte se.

Úkoly k vypracování

  • soustřeďte se na to podstatné
  • zaměřte se na svůj cíl, kterého chcete dosáhnout
  • dotahujte věci do konce a zbavte se těch, které nejsou důležité
  • pokud neovládáte svůj čas, bude čas ovládat vás