Agamemnon - anglický bulteriér, 2 roky

Agi je 2-letý velmi hodný a klidný pes.
Jeho panička jej vychovává moc dobře a milý Agi má vše, co takový typ pejska potřebuje.
Zatímco jiní pejsci mají pohybu málo, Agi ho měl až přebytek.
Jeho úžasná panička je totiž velká sportovkyně, každý den běhá a Agi s ní.
Náročné tempo však pro bylo příliš a ve spojení s “tvrdou” výchovou (o které jiní paničce řekli), že je pro takové plemeno potřeba se začalo projevovat nesnášenlivostí zejména při utírání tlapek.
Agi výhružně vrčel, až šel mráz po zádech a snažil se tak své paničce dát najevo, že mu tento způsob manipulace a chování k němu nevyhovuje.
Na terapii jsem zjistila, že ačkoliv bylo paničce do hlavy vtloukáno, že má být při Agiho výchově tvrdá a nesmí uhnout, tak stejně druhá část v ní byla naopak velmi benevolentní a moc hodná. Rozdíl byl velmi markantní a bylo jasné, kde tedy především jejich společný problém vězí.
Tato velmi vražedná kombinace pravidelně vyúsťovala v nedorozumění a celkově mezi nimi vládla špatná komunikace.
Jaké bylo moje překvapení, když jsem poznala, že Agi je vlastně velmi submisivní pes a velmi rád si nechá packy utřít, když se mu dá jen větší prostor a jasné, klidné instrukce a trénink.
Problémem byl i stísněný prostor, ve kterém se packy psovi utíraly, takže stačilo jen o 2 metry změnit místo...dále se Agi naučil oční kontakt, správný rituál krmení i jedno místečko na spaní, kde si může v klidu po řádném pohybu odpočinout, a kde nemusí nic řešit. Trénovaly se i doteky a nechala jsem Agiho, aby sám nabízel chování, za které pak může být odměněn.
Panička se naučila, že nejde o to, být ve výchově tvrdá, nýbrž důsledná a postupovat v tréninku s manipulací Agiho krok za krokem.
Disciplína, která je ve výchově psa nezbytná a často všude chybí (a proto pak vznikají problémy s chováním) tady nechyběla. Naopak, bylo jí až příliš...
Ale jak to tak bývá, ve všem musí být rovnováha a disbalanc dával Agi najevo právě uhýbavým chováním a varovných vrčením.
Společně jsme zase dali vše do rovnováhy - POHYB, DISCIPLÍNU i správné poskytnutí NÁKLONNOSTI a Agi byl za to moc vděčný a šťastný.
I jeho paničce se ulevilo a již psala, že se Agiho chování upravilo, vše je mnohem lepší.
Hodně štěstí přeji oběma.
Dog Therapy - v souladu se psem