Nestík, 5 let, ruský boloňský psík

1. část

Nestík je 5-ti letý psí chlapeček, u kterého jsem na terapii byla prozatím třikrát.
Byl to opravdu závažný případ, protože malý chlupáček má za sebou traumatickou událost, při níž se svým pánečkům nešťastně zaběhl v silné bouřce a 3 hodiny byl vydán napospas divoké přírodě.
Když se konečně vrátil domů, tak už nebyl takový, jako dŕív.
Velmi se začal bát hlasitých zvuků, venku nechtěl být téměř vůbec, a protože nebyl nikterak trénovaný, nebylo jak jej nasměrovat na “správnou cestu”.
U Nestíka se tak vyvinul silný postraumatický syndrom a ten po 3 letech vygradoval v dennodení napadání svých vlastních pánečků. A to pokaždé, když s ním chtěli fyzicky manipulovat, a nakonec se nesměli přiblížit ani k vodítku...milý Nestík hrozivě vrčel a doma se rozhostila dusná a tísnivá atmosféra.
Až jednoho dne...

2. část

Jsem přijela já. Nestík byl velmi bojácný a s mým i když opatrným přiblížením se dostával do stavu paniky. Doma mě byl jakž takž schopný tolerovat, ale byl radši, když ležel na místečku a já si ho nevšímala.
Na 1. terapii jsme tedy udělali úpravu vnitřního prostředí, rituál krmení, hračky a místo - po krátké debatě jsme se rozhodli pro látkovou kenelku, ve které si ihned Nestík našel zalíbení.
To jsem však poznala až na druhé terapii, kde jsme s místečkem udělali drobné úpravy a velká část problému byla vyřešena, protože Nestík měl o té chvíle svoje vlastní místo k odpočinku, na kterém jej nikdo nejen, že neruší, ale hlavně on sám nemusí, když je uzavřený nic řešit. A to bylo v celé tetapii to zásadní.
Na 2. terapii jsem se Nestíka taky mohla dotknout a pohladit jej. I přes jeho nevoli jsem jej krátce hladila, aby věděl, že na tom trvám, ale současně pochopil, že se mu nic nestane.
Na 3. terapii o měsíc později mě Nestík vítal již s větší radostí a plně mě bral na vědomí a já šťastně konstatovala, že se s ním udály opravdu velké změny.
Trénoval se mnou na klikr, učil se zvládat zvuky, které mu vadí a na závěr mi daroval i malou pusinku.
Nestík je nyní na 70% rehabilitovaný, a přesto, že se na začátku terapií cítil strašně. K velké pomoci a úlevě stačila intenzivní 3-měsíční práce.
Gratuluji
 
oběma pánečkům, díky nimž dostal Nestík krásnější a hlavně klidnější život.
Nemusí se již skrývat a být na trable lidského světa sám. Mám režim, který mu dává jistoty a malý Nestík se tak opatrně, ale jistě, znovu a s důvěrou otevírá světu.