Tady je tvoje místo

Psi jsou schopni se učit, jen když jsou vyrovnaní. A vyrovnaní jsou pouze v případě, mají-li možnost občas se stáhnout do ústraní a odpočinout si. Proto bychom jim měli zavčas ukázat, kde je jejich místo.

Dospělý pes prospí v průměru 16-20 hodin. U štěňat je to podle věku někdy až 22 hodin. Když nějaký pes nemá možnost dostatečně odpočívat, relativně rychle začne být nevyrovnaný, nervózní, přetažený a stresovaný. Všechny tyto potíže lze minimalizovat tím, že se psu postaráte o dostatek času na odpočinek. Pes musí mít určené pevné místo přímo k tomuto účelu.

Jak bude toto místo vypadat, se můžete rozhodnout sami. Možností je mnoho. Je zcela na vašem uvážení, jaké místo bude váš pejsek mít. Ale ať se rozhodnete pro jakékoliv řešení, důležité je, aby pes věděl, že se na svoje místo může uchýlit vždy, když bude nejistý, vystresovaný nebo unavený.

A to zase znamená, že všichni členové rodiny (včetně dětí) budou toto místo respektovat jako místo, kam když si pes lehne, tak si dále nepřeje další vzrušení, ani kdyby to měla být výzva ke hře nebo hlazení. Když si pes lehne na své místo, je to jasné znamení toho, že chce mít klid. Stejně tak ho můžete na jeho vyhrazené místo poslat kdykoliv, když potřebujete klid vy sami.

Naučte psa, kam patří

Jen pokud zvíře ví, kam se může uchýlit, když nechce být rušeno a potřebuje si odpočinout, má možnost se uvolnit. A právě to je předpokladem, aby vůbec bylo schopné se učit.

Bez vnitřního klidu na to bude příliš rozrušené a nesoustředěné. Proto by tím prvním, co svého psa naučíte, mělo být, aby dokázal zaujmout místo, které jste mu určili. Vedou k tomu tyto dva kroky...

Krok č. 1: Uvedení na místo

Nejjednodušší je psu hned první den ukázat, kde je jeho místo. Položte na zem pelíšek, do jeho bezprostřední blízkosti misku s vodou a přidejte ještě hračku na okusování (okusování může prokázat dobrou službu při zvykání psa na jeho místo). Lehněte si s ním do pelíšku nebo vedle něj a mazlete se sním. Ne ovšem divoce, má si vštípit, že se jedná o místo k odpočinku. Když do vás tedy šťouchne nosem, začne vás okusovat nebo vás jiným způsobem ponouká ke hře, prostě nereagujte a čekejte, než si vedle vás klidně lehne. Teprve potom ho pohlaďte. Pes díky tomu vycítí, že vám může důvěřovat, že mu dokážete zajistit klid a bezpečí.

Pes by měl od samého začátku vědět, že jeho pelíšek je místem, kde se může neomezeně dlouhou dobu cítit dobře, kde vždy najde klid a bezpečí. Během prvních dnů si tam k němu opakovaně sedejte, hlaďte ho, mazlete se s ním. Tato blízkost posiluje vazbu. Kromě toho si pes později, kdykoliv tam bude ležet, bude schopen vyvolat pozitivní pocity.

Krok č. 2: Vytyčení hranic

Je velmi důležité psu neustále ukazovat a s velkou trpělivostí připomínat, kde je jeho místo, kde si může odpočinout.

Nejde o to, psa opakovaně posílat na jeho místo. Jde o to, že vy (!) rozhodujete, kde pes bude nebo nebude. Když např. právě jíte a váš pes k vám přijde, pošlete ho na jeho místo. Nejdůležitější přitom není to, jestli na něho opravdu půjde, ale nýbrž to, aby pochopil, že si nepřejete jeho přítomnost u stolu. Když má vlastní másto, dáváte mu možnost, aby pro něj bylo snazší naše přání akceptovat. Podle hesla: tady být nesmíš a tam ti bude stejně lépe.

Aby to celé dobře fungovalo, musíte být vy sami přesvědčeni o tom, že místo, které jste pro psa vybrali, je pro něj skutečně to nejlepší – je jedno, zda se jedná o deku, postel či pohovku. Prostě to nejlepší místo! Pes ho však začne akceptovat jen v případě, že mu místo budete stále znovu ukazovat, jakmile se začne uvelebovat někde, kde si to nepřejete. Musíte mu opakovaně vytyčovat hranice, posílat ho na jeho místo a pomáhat mu, aby se tam uvolnil, a to tím, že si tam k němu budete sedat nebo lehat a čekat, až bude úplně klidný.

Zdržuje-li se pes někde, kde by podle vašeho názoru být neměl, klidně a bez zvyšování hlasu či nadávání ho vykažte na jeho místo. Zkombinujte to se znamením rukou či jiným konkrétním signálem, třeba ,,Jdi na místo!´´. Zůstaňte u něj tak dlouho, dokud si nelehne a neuklidní se. Potom se od něj nevzrušeně otočte a vraťte se na místo, kde jste byli původně. Když chce jít za vámi, znovu se k němu vraťte a počkejte – až to vyjde a pes zůstane na místě.

Pokud už pes pochopil, kde je jeho místo a co tam najde, totiž klid a bezpečí, začne tam stále častěji chodit sám od sebe ve chvíli, když bude potřebovat oddechový čas. Potom budete mít možnost poslat ho na místo i v konfliktních situacích, aby se uklidnil. Díky tomu lépe pochopí, co od něj chcete.

Když pes udělá něco správně

Když se pes už sám od sebe odebere na svoje místo, nemusíte ho za to zvlášť chválit. Kdybyste na něj promluvili nebo ho začali hladit, hrozilo by nebezpečí, že se rozruší, a to je přece ten pravý opak toho, co jste ho chtěli naučit – klid.

Pro psa je dostatečnou pochvalou to, že ho neopravíte. V takovém případě instinktivně ví, že dělá věc správně. Když se budete radovat uvnitř, vašeho psa to nevzruší.

Shrnutí

Abyste psa naučili odejít na místo:

  • musí vědět, kde to místo je

  • musíte ho tam důsledně vodit vždy, když si bude chtít lehnout jinam

  • vyslání na místo vždy spojte s určitým gestem nebo povelem